Naše řešení

Naše řešení

Téměř denně se setkáváme s mnoha problémy, kterým čelí náš region a naše země. Proto budeme nabízet řešení některých z nich. Naše návrhy nejsou samozřejmě ideální, ale vycházejí z dostupných informací a možností (finanční, technické).

Je samozřejmě jasné, že nemůžeme vyřešit všechny problémy. Někdy to prostě s ohledem na technické řešení nebo například uzavřené smlouvy nelze. Někdy jsou do těchto problémů zapojeny různé zájmové skupiny, které dělají vše proto, aby se řešení nenašlo (mají z toho například profit). Ale i přesto je nutné udělat maximum...

Aktuálně nejdůležitější témata:


Drahé energie

Velkým problémem současnosti jsou extrémně drahé energie. Žel, v zájmu několika jedinců a různých skupin jsou extrémně drahé. Tyto skupiny z toho mají velmi velké zisky. A neexistuje jednoduché a ideální řešení tohoto problému. Proto navrhujeme několik způsobů řešení.

Urychlený odkup akcií ČEZu, které nejsou ve vlastnictví České republiky.
Stát by měl urychleně nabídnout ostatním akcionářům odkup zbývajícíh akcií, které nejsou ve vlastnictví České republiky za přiměřenou cenu. Pokud by se to podařilo, měla by se energie přestat obchodovat přes burzu (a poskytovat tak zisk různým spekulantům) a nabídnout smysluplnou cenu českým občanům a firmám.
Pokud by se to v krátké době nepodařilo (akcionáři by s prodejem nesouhlasili), je nutné ihned budovat společnost novou - ve stoprocentním vlastnictví státu - viz. níže.

Vznik nové energetické společnosti ve výlučném vlastnictví České republiky.
Navrhujeme vznik nové energetické společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu. Tato společnost začne urychleně hledat dodavatele energií (eletřina, plyn a ropa) z různých koutů světa za co nejlepších podmínek.
Společnost by měla také ihned budovat nové zdroje energií (například elektrárny) a samozřejmě také zpracovatele ropy. Díky stoprocentnímu vlastnictví státu bude možné stanovit normální cenu energií (například elektrické energie, plynu, pohonných hmot) pro občany i firmy (nenechávat vydělávat spekulanty).

Komunitní energetika.
V co nejkratším termínu by měly být spuštěny projekty tzv. komunitní (sdílené) energetiky. To umožní výhodný prodej energií (elektrické energie) mezi obyvateli měst, obcí, regionů a krajů.

Investice do výzkumu a vývoje.
Ihned by mělo být spuštěno financování výzkumu a vývoje nových zdrojů energií. Tyto investice by měly být dostupné nejen vědeckým týmům, ale i běžným firmám a lidem (kteří mají často velmi dobré nápady). Díky tomu se mohou velmi rychle objevit nové zdroje energií.


Podílel jsme se na založení spolku ENERKOM Jablunkovsko, který nově sdružuje vybraná města, obce, firmy, neziskové organizace a soukromé osoby. Cílem spolku je vytvořit fungující síť komunitní energetiky na jablunkovsku, třinecku a těšínsku. Jsem rád, že mohu těmito konkrétními kroky pomoci snížit náklady na energie. Je to skvělý projekt!